Wygląd zewnętrzny pojazdu
Wydaje się, że ludzie nie przywiązują dużej wagi do stanu zewnętrznego swojego samochodu, ale coraz częściej zdarzają się przypadki wad karoserii, które uniemożliwiają ostateczne dopuszczenie samochodu do ruchu. Samochód jest sprawdzany pod kątem zardzewiałych, przebitych lub w inny sposób uszkodzonych części. Wszystko po to, aby w razie kolizji pieszy nie odniósł obrażeń.
Oświetlenie i sygnalizacja
W stacji kontroli pojazdów sprawdzane są światła samochodu (światła mijania i drogowe, pozycyjne, wsteczne, kierunkowskazy, sygnał awaryjny, hamulce, podświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej i światła przeciwmgielne). Również oświetlenie wewnętrzne i klakson. Główna wiązka światła musi być odpowiednio wyregulowana, aby uniknąć oślepienia innego kierowcy.
Wnętrze
Siedzenia są sprawdzane pod kątem prawidłowego zamocowania do konstrukcji oraz, w przypadku samochodów trzydrzwiowych z tylnymi siedzeniami, pod kątem prawidłowego złożenia. Sprawdzane jest również, czy punkty mocowania pasów bezpieczeństwa są w dobrym stanie i nie blokują się, a także czy foteliki dziecięce są sprawne.
Silnik i przekładnia
Ta część jest zwykle sprawdzana na początku, razem z kontrolą numeru podwozia. Sprawdza się miejsca zakotwiczenia, zwracając szczególną uwagę na wycieki oleju (które mogą być przyczyną wypadków), stan akumulatora i okablowania. Później sprawdza się również stan zbiornika paliwa i układu wydechowego.
Jak już zapewne zdajesz sobie z tego sprawę, przegląd samochodu jest obowiązkowy dla każdego, dlatego może zainteresować Cię ten artykuł: Darmowy przegląd pojazdów w jednej ze stargardzkich szkół.
Osie, koła, opony i zawieszenie
Sprawdza się, czy opony wymagają wymiany: czy głębokość bieżnika jest większa niż 1,6 mm, czy nie mają uszkodzeń lub nacięć. Opony muszą być takie same na tej samej osi. Zawieszenie jest również sprawdzane, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie i że wszystkie elementy nie wykazują oznak korozji lub zużycia.
Hamulce
Umieszczając samochód na rolkach, sprawdza się, czy hamulce kontrolują ruch samochodu w sposób bezpieczny i szybki, mierząc siłę hamowania z przodu i z tyłu. Sprawdza się również, czy hamulec postojowy jest w stanie utrzymać samochód. Pedał musi być w dobrym stanie.
Emisja zanieczyszczeń
W tym przypadku badanie obejmuje zarówno emisję hałasu (poziom hałasu nie może przekraczać dopuszczalnego poziomu), jak i emisję spalin. Aby przejść ten test, zaleca się, aby pojazd osiągnął optymalną temperaturę roboczą. Przed udaniem się do stacji kontroli pojazdów należy przejechać się przez chwilę z silnikiem pracującym na wysokich obrotach.