Różnice między jazdą samochodem elektrycznym a jazdą samochodem tradycyjnym

To co nowe przytłacza nas, a obecne na rynku samochody elektryczne to wciąż nowość, która budzi wiele pytań. Wiele osób zastanowienia się, czy istnieje różnica między jazdą samochodem elektrycznym a tradycyjnym. Wielu może myśleć, że jazda samochodem to jazda i nie ma znaczenia, czy jest to samochód elektryczny czy nie, ale prawda jest taka, że są różnice, a my zamierzamy Ci o nich opowiedzieć.

Różnice między jazdą samochodem elektrycznym a jazdą samochodem tradycyjnym

Większe przyspieszenie

Samochody elektryczne prowadzi się jak automaty, ponieważ nie mają sprzęgła ani skrzyni biegów, a od zerowych obrotów silnik oferuje maksymalny moment obrotowy. Zatem płynność powinna być kluczem do Twojej jazdy, szczególnie przy starcie.

Cisza

Jeśli jest jedna rzecz, która charakteryzuje samochody elektryczne, to jest to, że są one cichsze niż samochody konwencjonalne, co jest zauważalne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. Może to być zaletą podczas prowadzenia rozmowy wewnątrz kabiny, ale wadą podczas jazdy w mieście, gdzie piesi mogą przechodzić przez jezdnię nie zauważając Cię z powodu tego, jak cichy jest Twój samochód.

Ogrzewanie

Samochody elektryczne nie mają jeszcze zasięgu pozwalającego na bardzo długie podróże, dlatego kontrolowanie wszystkich aspektów jazdy jest ważne, aby zachować jak największy zasięg.

Aby system grzewczy lub klimatyzacyjny nie „ssał” zbyt wiele energii, najlepiej utrzymywać temperaturę poniżej 22 stopni Celsjusza. Kolejnym dobrym zaleceniem jest stosowanie systemów automatycznego włączania, dzięki czemu samochód utrzymuje odpowiednią temperaturę.

Potrzeba więcej planowania

Ponieważ samochody elektryczne są zasilane energią elektryczną, a krajowa infrastruktura do tankowania nie jest jeszcze zbyt rozbudowana, planowanie przed podróżą jest niezbędne.

Samochody o najdłuższym zasięgu mają około 600 kilometrów. Najlepiej jest obliczyć, ile kilometrów pokonasz w trakcie podróży, ile punktów ładowania znajduje się po drodze i jak długo będziesz musiał się zatrzymywać, aby naładować baterię.

Choć samochody elektryczne są przyszłością, ponieważ rok 2035 będzie przełomowy dla motoryzacji i mają pewne zalety, to niestety jest jeszcze sporo do poprawienia, zanim coraz więcej z nas wybierze je jako swój pierwszy samochód.

Różnic pomiędzy jazdą samochodem elektrycznym a tradycyjnym jest wiele, niektóre z nich są bardzo istotne. Wydaje się, że dzisiejsze modele zamiast pozwolić nam cieszyć się czystą i spokojną jazdą, będą pochłaniały mnóstwo naszej energii na myślenie o tym, jak maksymalnie wykorzystać ich zasięg, by nie utknąć na drodze.