Praca dla kierowcy w Niemczech – gdzie ją znaleźć?

Niemcy to nadal ulubiony kierunek migracji zarobkowej. Decyduje o tym kilka czynników, m.in. zarobki, które są dużo wyższe niż w Polsce, stabilność zatrudnienia i dobre warunki pracy. Atutem jest również bliskość kulturowa obu narodów, która ułatwia życie na obczyźnie. Ważny jest dobry i szybki dojazd, do Niemiec regularnie kursują busy. Praca czeka w różnych zawodach, wiele ofert pracy dotyczy kierowców. Gdzie szukać pracy dla kierowcy w Niemczech? Jakie trzeba spełnić wymagania?

Kierowca zawodowy w Niemczech – wymagania

Niemieckie firmy transportowe chętnie zatrudniają Polaków. Aby móc starać się o pracę u zachodnich sąsiadów trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Niezbędne jest posiadanie prawa jazdy z kodem 95 oraz karty kierowcy. Aby pracować w zawodzie,  wystarczy prawo jazdy kategorii C, które pozwala na prowadzenie samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony, ale plusem jest posiadanie kategorii C+E, która daje możliwość realizacji kursów z przyczepą lub naczepą. Dokumenty mogą być wyrobione w Polsce, nie trzeba wymieniać ich na niemieckie. Do podjęcia pracy niezbędne jest również uzyskanie kwalifikacji zawodowych, a także przejście badań lekarskich i psychologicznych. Kierowcy, którzy chcą zwiększyć szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, mogą poszerzyć swoje kwalifikacje. Dużym plusem jest posiadanie uprawnień ADR, które są ważne przez 5 lat. Dokument umożliwia pracę przy przewozie towarów niebezpiecznych w cysternach, chłodniach czy kontenerach. Przydadzą się również uprawnienia na wózek widłowy, pozwalające kierowcy pomagać w załadunku czy rozładunku towaru. Ważna jest również znajomość języka niemieckiego. Możliwa jest praca za granica bez znajomości języka, ale znajomość choćby podstaw niemieckiego umożliwia komunikację z dyspozycją czy w czasie kontroli. Warto nauczyć się kilku zwrotów, a pracodawcy na pewno popatrzą na kandydata przychylniejszym okiem. Osoby, które zupełnie nie znają niemieckiego, powinny poszukać pracy z polskim dyspozytorem.

Jak znaleźć pracę dla kierowcy w Niemczech?

Szukanie pracy najlepiej rozpocząć w Polsce. Jest kilka metod, które pomogą znaleźć zatrudnienie i zacząć pracę w charakterze kierowcy. Dobrym sposobem jest poczta pantoflowa. Warto pytać znajomych o oferty pracy, dzięki temu można trafić na rzetelnego, sprawdzonego pracodawcę. Rozmowa z osobą, która pracuje w danej firmie, pomoże sprawdzić, czy przestrzegany jest czas pracy, jak wygląda wynagrodzenie, jak pracodawca odnosi się do polskich pracowników. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia. Agencja Dungito od lat pomaga kierowcom znaleźć zatrudnienie u sprawdzonych niemieckich pracodawców. Proponowane oferty pracy są legalne, dają bezpieczeństwo zatrudnienia. Dużym plusem współpracy z agencją jest pomoc dla pracowników na każdym etapie rekrutacji, dzięki czemu możliwe jest ustalanie lepszych zarobków i warunków zatrudnienia, a także załatwienie niezbędnych formalności. Pracownicy pracują na podstawie niemieckiej umowy o pracę, a to gwarantuje prawo do pakietu niemieckich świadczeń socjalnych. Pracy dla kierowcy tira za granicą można szukać również na popularnych portalach z ogłoszeniami, w prasie branżowej czy w social mediach. Warto wpisać w wyszukiwarkę hasło praca dla kierowcy c+e w Niemczech i sprawdzić, jakie pojawią się oferty.

Dlaczego warto pracować w Niemczech jako kierowca?

Praca na stanowisku kierowcy w Niemczech przynosi wiele korzyści. Najważniejszym czynnikiem, przyciągającym do pracy są zarobki. Są dużo wyższe niż w Polsce, ich wysokość jest zależna od kwalifikacji kierowcy, znajomości języka oraz regionu, w jakim znajduje się firma transportowa. Najlepiej można zarobić, zatrudniając się w firmach sprawdzonych, których opinia jest co najmniej dobra. Niemieccy kierowcy mają dostęp do nowoczesnej floty, doskonałej jakości infrastruktury drogowej, a czas pracy jest przestrzegany. Osoby pracujące w Niemczech mogą korzystać z rozwiniętych świadczeń socjalnych, opieki medycznej, nabywają również prawo do niemieckiej emerytury. To duży plus, pozwalający nie martwić się o przyszłość. Pracodawcy są elastyczni, kierowcy mogą pracować na stałe lub w wybranym przez siebie systemie pracy np. 3/1, 2/1, 2/2.

W Niemczech jest duże zapotrzebowanie na kierowców. Początkujący pracownicy mogą zarobić ok. 2300 euro miesięcznie, ale kwota ta rośnie wraz z doświadczeniem i posiadanymi kwalifikacjami. Zarobki kierowców z uprawnieniami wynoszą nawet 3500 euro netto miesięcznie. Osoby zainteresowane pracą u niemieckich sąsiadów powinny sprawdzać ogłoszenia, skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia, a odpowiednia praca na pewno się znajdzie.