Konsekwencje wlania oleju napędowego do samochodu benzynowego

Popełnienie błędu podczas tankowania jest jednym z najczęstszych błędów, które prowadzą do poważnych awarii, zwłaszcza jeśli nie zorientujemy się w i uruchomimy silnik. W tym przypadku sprawa może przejść od zwykłej uciążliwości i niepowodzenia do poważnego uszkodzenia samochodu.

Musimy zacząć od założenia, że silniki benzynowe i wysokoprężne bardzo się od siebie różnią. W zasadzie można powiedzieć, że diesel przełknie prawie wszystko, nawet jeśli będzie miał małe problemy, ale silnik benzynowy jest dużo delikatniejszy i może działać tylko na tym, co powinien – na benzynie.

Konsekwencje wlania oleju napędowego do samochodu benzynowego

Jeśli wlejemy olej napędowy do naszego samochodu, prawda jest taka, że możemy zacząć się stresować, bo jeśli uruchomimy silnik, mamy problem. Jeśli ilość oleju napędowego jest znaczna, czyli jeśli nie przerywamy operacji tankowania natychmiast po zorientowaniu się, to silnik owszem ruszy, ale natychmiast się zatrzyma. W tym krótkim czasie od włączenia zapłonu do wyłączenia silnika, olej napędowy zalewa wszystkie zakamarki, przez które w silniku krąży paliwo. W takim przypadku należy dosłownie rozebrać wszystko na części, wyczyścić i sprawdzić, czy nic nie jest uszkodzone. Musimy wiedzieć, że w krótkim czasie, w którym silnik pracował na niewłaściwym paliwie (lub jego znacznej części), rozprzestrzenił się on ze zbiornika paliwa, przez przewody i wtryskiwacze.

Jeśli użyto niewielkiej ilości paliwa, to efekt będzie taki, że spalimy to paliwo i zostanie wydalony biały dym z katalizatora, ale w rzeczywistości nic wielkiego się nie stanie. Oczywiście kluczem jest to, jak wiele rozumiemy przez „niewielką ilość” w tym przypadku. Najlepiej nie popełnić błędu, a włożenie węża do oleju napędowego do zbiornika z benzyną jest w rzeczywistości dość trudne.

Konsekwencje wlania benzyny do zbiornika z olejem napędowym

W drugim przypadku, czyli w przypadku wlania benzyny do baku diesla, jeśli zatankujemy dużo benzyny, to mamy podobny problem jak poprzednio: samochód odpali, możemy jechać z pewnymi trudnościami, ale w końcu się zatrzyma. Będziemy musieli całkowicie opróżnić zbiornik i oczyścić go, a także oczyścić wszystkie miejsca, w których pojawiła się benzyna: pompę wtryskową, wtryskiwacze i filtr oleju napędowego.

Czy w takim przypadku obowiązuje ubezpieczenie?

Czy powinniśmy zwrócić się do ubezpieczyciela? Właściwie sami powinniśmy o to zadbać, chyba że nastąpiła sytuacja w której operator stacji benzynowej jest winny i jest tym, który zatankował niewłaściwe paliwo. Jeśli to my, odpowiadamy za zaniedbanie, czyli za popełnienie błędu.

Ani firma ubezpieczeniowa nie weźmie na siebie odpowiedzialności, ani gwarancja na samochód nie pokryje szkody. Co najwyżej, firma ubezpieczeniowa może wysłać lawetę, aby zabrać samochód do warsztatu, ale nic więcej.