Podgrzewane manetki motocyklowe — na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Podgrzewane manetki to akcesorium, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co sprawia, że na ich montaż decyduje się tylu motocyklistów? Przede wszystkim — zapewniają komfort termiczny dłoni, co przekłada się nie tylko na wygodę, ale również na bezpieczeństwo jazdy. Co więcej, współcześnie produkowane modele gwarantują niejednokrotnie lepszy chwyt niż seryjne manetki motocyklowe, ponieważ najlepsi producenci projektują je z myślą o konkretnym stylu jazdy. Z tego materiału dowiesz się, jakie korzyści dadzą ci grzane manetki oraz jak prawidłowo dobrać ich rodzaj i model do posiadanego motocykla. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i przenieś przyjemność z jazdy na wyższy poziom.

Podgrzewane manetki do motocykla — korzyści i zalety

Zanim zajmiemy się zaletami podgrzewanych manetek motocyklowych, powinieneś zdać sobie sprawę, jak ważna dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy jest pełna dyspozycyjność dłoni. Zziębnięte lub przemoczone ręce uwięzione w zimnych rękawicach motocyklowych to przepis na tragedię — ograniczony czas reakcji to podstawowe zagrożenie dla ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Zgrabiałe dłonie zmniejszają przyjemność z jazdy i ograniczają swobodne korzystanie z rollgazu, dźwigni sprzęgła i hamulca. Co więcej, poruszając się na motocyklu poza sezonem lub podczas deszczu/przymrozku nietrudno o przeziębienie czy — o zgrozo — reumatoidalne zapalenie stawów. Podgrzewane manetki motocyklowe pomogą rozwiązać ci każdy z tych problemów. Najlepsze modele rozgrzewają się do temperatury 50 stopni Celsjusza, co w połączeniu z inteligentnymi trybami pracy i pewnym chwytem, pozwala zwiększyć komfort termiczny dłoni i przyjemność z jazdy. Wystarczy, że klikniesz jeden przycisk na regulatorze temperatury i możesz zapomnieć o zziębniętych dłoniach nawet w ekstremalnie niesprzyjających warunkach.

Jakie manetki do motocykla wybrać? Przeczytaj, zanim kupisz!

Na pierwszy rzut oka grzane manetki to proste akcesorium — kupujesz, montujesz i korzystasz. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz zapewnić sobie optymalne działanie tego gadżetu i nie narazić się na uszkodzenie instalacji elektrycznej (szczególnie akumulatora) koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

  • Napięcie instalacji elektrycznej — wszystkie modele podgrzewanych manetek motocyklowych zostały zaprojektowane z myślą o 12V instalacjach elektrycznych. Posiadacze starszych motocykli z instalacją 6V muszą zapomnieć o montażu tego akcesorium.
  • Pobór prądu — nie każdy model podgrzewanych manetek będzie odpowiedni do twojego motocykla. Nieodpowiednio dobrane manetki motocyklowe powodują zbyt duże obciążenie akumulatora, co może doprowadzić do szybkiego rozładowywania się baterii lub nieodwracalnych uszkodzeń w instalacji elektrycznej. Warto zdecydować się na grzane manetki o poborze prądu na poziomie 3 — 3,5 A (do motocykli i skuterów o pojemności do 125 ccm) lub 3,5 — 4,5 A (do motocykli i skuterów o pojemności powyżej 125 ccm, które mają na pokładzie wydajny alternator).
  • Średnica kierownicy — większość modeli podgrzewanych manetek motocyklowych jest przystosowana do kierownic o średnicy 22 mm (najpopularniejszy wymiar w jednośladach o pojemności powyżej 50 ccm). Warto zmierzyć średnicę kierownicy w swoim motocyklu, żeby uniknąć niespodzianek podczas montażu. Jeśli posiadasz nietypowy model motocykla (np. egzotycznej, jak na rynek europejski, marki) koniecznie sprawdź, czy producent dorzucił do zestawu przejściówki do rollgazu. Jeśli nie możesz tego zweryfikować samodzielnie, poproś o pomoc sprzedawcę.
  • Długość manetek — firmy produkujące manetki motocyklowe — w tym te podgrzewane modele — zazwyczaj przewidują możliwość docięcia produktu o 5 — 15 mm. Nie zaszkodzi jednak zmierzyć kierownicy lub starych manetek przed wybraniem nowego modelu (szczególnie jeśli posiadasz akcesoryjną kierownicę).
  • Montaż regulatora temperatury — ostatni punkt na twojej liście kontrolnej. Przed zakupem sprawdź, czy w opakowaniu znajduje się kilka mocowań regulatora temperatury. Warto go zamontować w miejscu, które zapewni ci ergonomiczną obsługę w trakcie jazdy (np. na lusterku, kierownicy lub osłonach). Ilu motocyklistów, tyle preferencji montażu tego elementu.

Manetki motocyklowe a styl jazdy

W poprzednim akapicie poznałeś kluczowe parametry podgrzewanych manetek motocyklowych, którymi powinieneś kierować się podczas zakupu. Nie oznacza to jednak, że to koniec różnic pomiędzy modelami dostępnymi na naszym rynku. Brytyjska firma Oxford — lider w dziedzinie akcesoriów dla motocykli i motocyklistów — przygotowała 3 linie grzanych manetek z różnych progów cenowych. W każdej z nich znajdziesz dodatkowe kilka modeli zaprojektowanych z myślą o konkretnym stylu jazdy. Chcesz kupić sportowe manetki motocyklowe? Nie ma sprawy. Szukasz modelu do swojego ADV lub cruisera? Proszę bardzo. Konstruktorzy dopasowali kształt, fakturę i nacięcia na manetkach tak, żeby zagwarantować ci jak najlepsze wrażenia z jazdy.

Podgrzewane manetki motocyklowe znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Duży wybór grzanych manetek motocyklowych znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu. Modele dopasowane do skuterów, motocykli i quadów/ATV ze wszystkich klas pojemnościowych od brytyjskiej marki Oxford czekają na ciebie! W parze z szerokim wachlarzem produktów idzie szereg korzyści zakupowych, na które może liczyć każdy motocyklista. Darmowa dostawa, darmowy zwrot zakupionych produktów do 60 dni i bezpieczne płatności online to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz podgrzewane manetki motocyklowe dopasowane do swoich potrzeb.