Zazwyczaj koszty wynikające z wypadku pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym mamy podpisaną umowę na ubezpieczenie naszego pojazdu (choć są pewne wyjątki) lub jeśli to inny pojazd zderzył się z naszym – jego ubezpieczyciel. Ale co się dzieje, gdy mamy wypadek, a drugi kierowca ucieka?
Spowodowanie wypadku z ucieczką z miejsca wypadku jest brzydkim zachowaniem, które świadczy o niewielkim szacunku dla ludzkiego życia i/lub własności innych osób, ale poza kwestiami moralnymi tego czynu, jest on obecnie poważnym przestępstwem w świetle kodeksu karnego. Przeanalizujmy, jakie masz możliwości, gdy kierowca spowoduje wypadek w którym brałeś udział, a następnie ucieknie z miejsca zdarzenia.
Zanim przeanalizujemy środki, które możemy podjąć przeciwko kierowcy, który spowodował wypadek drogowy, sprawdźmy, co powinniśmy zrobić. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest próba zapobiegnięcia ucieczce drugiej osoby poprzez szybkie działanie i nie pozwolenie kierowcy na ucieczkę w zamieszaniu związanym z wypadkiem.
Albo przynajmniej postaraj się sfotografować jakieś informacje o drugim pojeździe, takie jak marka, model, kolor, numer rejestracyjny… Jeśli nie możesz, przynajmniej postaraj się je zapamiętać. Nawet jeśli udało ci się zebrać całą serię dowodów wypadku, upewnij się, że znalazłeś naocznych świadków wypadku.
Pomimo wysiłków ekspertów ubezpieczeniowych, zawsze łatwiej jest mieć wsparcie osób, które widziały co się stało (w ponad 80% wypadków potrącenia i ucieczki z miejsca wypadku powód ma świadków wypadku), co również ułatwi pracę poszukiwawczą policji.
Pamiętaj, że nie mówimy tylko o wypadku na drodze, może się również zdarzyć, że pojazd uderzy w inny na ulicy lub na parkingu. W obu przypadkach, spróbuj poszukać dowodów, aby wzmocnić swoje zeznania, takie jak sąsiad, który słyszał hałas z domu.
Następną rzeczą jest wezwanie władz, które udadzą się na miejsce wypadku, sporządzą protokół powypadkowy i rozpoczną dochodzenie, aby spróbować zlokalizować uciekającego kierowcę, stąd tak ważne jest to, co stwierdziliśmy powyżej. Po wykonaniu tych czynności należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i wyjaśnić sytuację, sprawdzić warunki polisy i poprosić o pomoc prawną. Niezależnie od tego, czy doznali Państwo obrażeń czy nie, należy udać się na pogotowie lub do ośrodka zdrowia w ciągu 72 godzin od wypadku, ponieważ w przypadku późniejszych problemów zdrowotnych bardzo trudno będzie udowodnić, że obrażenia zostały spowodowane przez wypadek.