Jak działa dodatek do oleju skrzyni biegów?

Asortyment sklepów motoryzacyjnych stale się zwiększa i oprócz szerokiej gamy olejów silnikowych kierowcy mają do dyspozycji również liczne preparaty, które mają na celu regenerację i usprawnienie pracy silnika i innych podzespołów. Ciekawą pozycją na tej liście wydają się być dodatki do oleju skrzyni biegów. Czy warto stosować te preparaty?

Czym jest dodatek do oleju skrzyni biegów?

Według producentów, dodatek do oleju skrzyni biegów jest preparatem aplikowanym do oleju przekładniowego. Celem jego działania jest regeneracja i ochrona przed dalszym zużyciem manualnych skrzyń biegów. Oprócz skrzyń można go stosować do regeneracji tylnych mostów, przekładni głównych i reduktorów. Preparat ten wykorzystuje mechanizm ceramizacji powierzchni. Po zaaplikowaniu do skrzyni biegów rozpoczyna się proces wytwarzania specjalnej warstwy regeneracyjno-ochronnej. Warstwa ta jest rozprowadzana po całym mechanizmie skrzyni biegów, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej zużytych obszarów. Ceramiczno-metalowa powłoka ochronna jest bardzo wytrzymała, ale jednocześnie charakteryzuje ją niski współczynnik tarcia. Dzięki temu skrzynia biegów jest odpowiednio zabezpieczona przed dalszym zużyciem. Równie skutecznie preparat chroni elementy przekładni oraz reduktora.

Dlaczego warto stosować preparat?

Regeneracja skrzyni biegów jest najważniejszą ze wszystkich korzyści, na jakie może liczyć użytkownik omawianego produktu. Warto wspomnieć jednak również o tym, że dodatek podwyższa niezawodność eksploatacji całego mechanizmu. Stosowanie preparatu do skrzyni biegów znacząco zmniejsza ryzyko powstawania awarii, a co za tym idzie, ponoszenia dużych kosztów przy naprawie. Można wyszczególnić także wiele plusów bardziej odczuwalnych podczas zwykłej eksploatacji. Zmiana biegów odbywa się w sposób bardziej płynny, a problem nieprzyjemnych zgrzytów czy wibracji zostaje wyeliminowany.

Aplikacja preparatu do oleju przekładniowego

Dodatek do oleju skrzyni biegów aplikowany jest w sposób bezproblemowy. Demontaż skrzyni biegów czy reduktora nie jest konieczny i preparat może być używany nawet przez kierowców, którzy nie posiadają wiedzy z zakresu mechaniki. Wystarczające jest wstrzyknięcie dawki produktu do wlewu oleju skrzyni biegów oraz przejechanie odcinka minimum 10 km, z prędkością nie większą niż 90 km/h. Na koniec pozostaje jeszcze pokonanie300 m na wstecznym biegu. Preparat będzie tworzyć powłokę ochronną w trakcie pokonywania dystansu 1500 km, ale dzieje się to już bez działania ze strony użytkownika.

Środek tylko do mechanicznych skrzyń biegów

Czy dodatek do skrzyni biegów ma jakieś wady? Niestety tak. W takich kategoriach można uznać fakt, że jest on przeznaczony jedynie dla manualnych skrzyń biegów. Nie należy stosować go w automatycznych skrzyniach biegów.