Ciśnienie opon w samochodzie to ważny element bezpieczeństwa. Za wartość, która powinna być prawidłowa przyjmuje się około 2,2 bara. Takie ciśnienie w oponie przyjmuje się za bezpieczne. Sprawdzanie ciśnienia w oponach to czynność eksploatacyjna, którą kierowca powinien dopilnowywać regularnie.
Dlaczego ciśnienie w oponach jest tak ważne?
Zachowanie odpowiedniego ciśnienia jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ciśnienie opon wpływa na długość hamowania, jak i kontrolę podczas jazdy nad samochodem. Nieprawidłowo napompowane koła również szybciej się zużywają.
Zbyt wysokie ciśnienie w oponach mają jakieś zalety, a mianowicie dają niższe zużycie paliwa. Ponadto jest większa stabilność pojazdu na pokonywanych zakrętach. Ale to są takie zalety, których nie warto brać pod uwagę ze względu na ich niebezpieczeństwo i narażanie siebie na zagrożenie.
Jakie są skutki zbyt wysokiego ciśnienia w oponach?
- mają niską przyczepność drogi,
- ryzyko przebicia opony podczas jazdy,
- szybkie zużycie opon,
- gorszy poziom amortyzacji,
- słabe wyciszenie.
Efekt zbyt niskiego ciśnienia w oponach również może wyrządzić szkody, a mianowicie poprzez niszczenie wewnętrznej struktury opony. Jak zaznaczają redaktorzy uznanego portalu NaDrogach, może to doprowadzić do wypadku drogowego. Znacznie wydłuża się droga hamowania, która może doprowadzić do niebezpieczeństwa na drodze. Nie mamy kontroli nad samochodem podczas jazdy. Warto wiedzieć, że niedopompowana opona może pęknąć w czasie jazdy, a to kolejne ryzyko, które może nas spotkać w trasie.
Żeby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze podczas jazdy, kontrolę nad oponami, a więc czy są dobrze napompowane należy wykonywać regularnie. Regularne sprawdzanie ciśnienia powinno nastąpić nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu i również przed każdą planowaną dłuższą trasą, jak i po powrocie. Na pewno jest to czynność, która jest związana z naszym bezpieczeństwem, więc warto tego pilnować.